Ana Sayfa BayrakBayrak

 

1.DSÖ’DEN HABERLER

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU’NU İLGİLENDİRENLER

Sudan'da sarıhumma hedefi

7 Aralık 2012 - 2012 Eylül ayı sonlarından itibaren, sarıhumma salgını Sudan'ın Darfur bölgesinde insanları etkilemiştir. Sarıhumma, tedavisi olmayan, enfekte sivrisinekler tarafından bulaşan akut viral hemorajik bir hastalıktır. Darfur'daki mevcut salgın yaklaşık 6 milyon insanı risk altına sokmaktadır. Bu fotoğraflı hikâye, sarıhumma salgınıyla mücadelede Sudan Sağlık Bakanlığını, DSÖ’nün nasıl desteklediğini göstermektedir.

Alkolün zararlı kullanımı ile mücadele

6 Aralık 2012 - Her yıl, alkolün zararlı kullanımı sonucu 2,5 milyon insan hayatını kaybetmektedir. DSÖ, üye ülkelere, alkolün zararlı kullanımını azaltmak için yardımcı olmak üzere küresel bir strateji ve durum raporu sunmaktadır. DSÖ bugün ayrıca alkol kullanımını azaltmak veya durdurmak isteyen insanlar için bir kendi kendine yardım programı içeren bir internet portalı başlatıyor.

DSÖ’de Değişim: DSÖ Tayland yeni sağlık problemleriyle nasıl mücadele ediyor?

5 Aralık 2012 - 21. yüzyılda toplumların giderek karmaşıklaşan sağlık sorunlarını çözmek için DSÖ donanımını güçlendirmek üzere reform yapmaktadır. DSÖ, sürekli gelişen bir çevreye cevap verebilecek esneklikte olmalıdır. Bu özel hikâye, Tayland’da yeni bir yaklaşımın yeni yüzyılın sağlık problemlerini çözebilmek için ortakların güçlerini, kapasitesini, etkisini ve kaynaklarını optimize etmeye nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor.

100 milyonuncu kişi hayat kurtaran menenjit aşısı oldu

3 Aralık 2012 – Devrim niteliğindeki menenjit aşısı, yüzyıldan uzun zamandır ölümcül salgının hâkim olduğu Afrika'da bu hafta 100 milyonuncu kişiye uygulanacaktır. Ülkenin hastalığa karşı ikinci mevsimsel aşı kampanyası yürüttüğü bu dönemde 100 milyonuncu aşı Afrika'nın menenjit kuşağında yer alan kuzey Nijerya’da yapılacak.

Kapsayıcı ve erişilebilir dünya yaratmak

30 Kasım 2012 - Dünya nüfusunun yaklaşık 15%’i ya da diğer bir deyişle bir milyar insan, engellidir. 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü, engelli kişiler için desteğin harekete geçirilmesi ve engellilik hakkında anlayışı artırmayı hedeflemektedir. Bu özel hikâye Papua Yeni Gine’de yaşayan engelli bir kadının, engelli diğer insanlara daha iyi bir gelecek inşa etmek için nasıl yardım ettiği gösteriyor.

Küresel HIV Hedefleri

29 Kasım 2012 -- 1 Aralık Dünya AIDS Günü 2012 teması “Sıfıra doğru: Sıfır yeni HIV vakası. Sıfır ayrımcılık. Sıfır AIDS nedeniyle ölüm”dür. Antiretoviral denilen hayat kurtaran ilaçlar yeni HIV enfeksiyonlarını ve ölümlerini azaltmıştır. Dünya genelinde HIV virüsü taşıyan 15 milyon hastanın antiretroviral ilaç kullanıyor olması hedefi, her zamankinden daha ulaşılabilir görünüyor.

 

2.DSÖ’NÜN VURGULADIĞI KONULAR

 

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU’NU İLGİLENDİRENLER

 

Novel koronavirüs enfeksiyonu ile ilgili güncelleme

30 Kasımdan itibaren, laboratuvar onaylı dokuz novel koronavirus enfeksiyonu DSÖ’ye bildirilmiştir. Coronavirüsler büyük bir virüs ailesidir; insanlarda ve hayvanlarda bu ailenin hastalığa neden olan farklı üyeleri bulunur. İnsanlarda, bu hastalıklar; soğuk algınlığından Şiddetli Akut Solunum Yetmezliği Sendromu’na (SARS) kadar değişiklik göstermektedir. Bu güncelleme, novel koronavirüsün, virolojik epidemiyolojik ve klinik özellikleri hakkında bilinenleri özetliyor.

 

•TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU’NU ve TÜRKİYE İLAÇ ve TIBBİ CİHAZ KURUMUNU İLGİLENDİRENLER

 

Her durumda antibiyotik kullanımı, antibiyotiklere dirençli bakterileri Avrupa bölgesinde artmasını sağlamıştır.

Antibiyotikler bakterileri değil, virüsleri öldürürler. Antibiyotiklerin etkilemediği virüsler 10 kişiden 9’unda boğaz ağrısına 10’unda gribe neden olur. Gereksiz yere antibiyotik kullanımı, antibiyotiklerin ihtiyaç olduğunda enfeksiyonlara karşı etki etme yeteneklerini zayıflatır.

 

3.YAYINLAR

 

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU’NU ve TÜRKİYE İLAÇ ve TIBBİ CİHAZ KURUMUNU İLGİLENDİRENLER

 

Tıbbi hastalıkları bulunan çocuklarda kalıcı ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili DSÖ rehberleri

Aralık 2012 - Bu rehberler, pediatrik nüfusta ağrı gidermek için ülkelere destek sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bunlar çocuklarda kanser, HIV / AIDS, orak hücre hastalığı, yanık, travma ve fantom ekstremite ağrısı gibi durumların yol açtığı ağrıyı gidermek üzere geliştirilmiştir. Hafif, orta ve şiddetli ağrıların farmakolojik tedavisi için öneriler, mevcut kanıtların dikkatli ve şeffaf bir incelemesi sonucu ortaya koyulmuştur.

http://www.who.int/entity/medicines/areas/quality_safety/children_persisting_pain/en/index.html

 

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU’NU İLGİLENDİRENLER

Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların önlenmesi ve kontrolü: Düşük kaynaklı bölgelerde birinci basamak bakımına ilişkin rehberler

Kasım 2012 - Bu rehberler tip 2 diyabet tanısı ve yönetimi ile ilgili öneriler ve düşük kaynaklı bölgelerdeı birinci basamak bakımda astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının yönetimi için öneriler sunmaktadır.

(Raporun Linki;

http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/76173/1/9789241548397_eng.pdf)

4.TOPLANTILAR

 

5.YILLIK OLAYLAR

İnsan Hakları Günü

10 Aralık 2012

10 Aralık 1948 tarihinde BM Genel Kurulu, dünya genelinde insan haklarının geliştirilmesi ve korunması için evrensel bir standart haline gelen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni kabul etmiştir.

Bu yıl 10 Aralıkta tüm dünya, Evrensel Bildirge'nin kabul edilmesi münasebetiyle İnsan Hakları Günü'nü kutladı.

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU’NU İLGİLENDİRENLER

Dünya AIDS Günü

1 Aralık 2012

1 Aralık Dünya AIDS Günü salgın karşısında HIV / AIDS konusunda farkındalığı artırmak için dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getiriyor. Bu gün kamu ve özel sektör ortakları için pandemik durum hakkında farkındalığı yaymak ve yüksek prevalanslı ülkelerde ve dünyada HIV / AIDS önleme, tedavi ve bakım konusunda ilerlemeyi teşvik etmek için bir fırsattır.

2011-2015 yılları arasında, Dünya AIDS Günü “Sıfıra doğru: Sıfır yeni HIV vakası. Sıfır ayrımcılık. Sıfır AIDS nedeniyle ölüm” temasını taşıyacaktır. Dünya AIDS kampanyasının “AIDS ile ilişkili sıfır ölüm” teması, herkes için tedaviye ulaşımın kolaylaştırılması ve bu konuda hükümetlerin üzerine düşen görevi yapmasına odaklanıyor. Bu çağrı, Afrika ülkeleri hükümetlerinin en azından kendi ülkeleri için sağlık ve özellikle AIDS tedavisi üzerine harcayacakları para hedeflerini belirleme ve sözlerinin tutma konusunda Abuja Deklerasyonu gibi bir şeref sözü niteliğindedir.

Uluslar arası Engelliler Günü

3 Aralık 2012

Dünya nüfusunun yaklaşık% 15'i, ya da bir milyar insan, engellidir. İnsanlar genelde dünyadaki engellilerin ne kadar çok sayıda olduğunun ve onların karşılaştıkları zorlukların farkında değiller. DSÖ’nün misyonu, ulusal, bölgesel ve küresel çabalar aracılığıyla engelli insanlar için yaşam kalitesini artırmak ve sonuçları hakkında farkındalığı yükseltmektir.

Gün, özürlülük konularında bir anlayış geliştirilmesi ve engellilerin onuru, hakları ve refahı için destek seferberliğini amaçlamaktadır. Aynı zamanda hayatın her alanında engellilerin dâhil edilmesinden elde edilecek kazançlar hakkında toplumun bilincini genişletmeyi hedeflemektedir.

 

6.DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AYLIK BÜLTENİ (Aralık 2012)

No: (Cilt 90, Sayı 12, Aralık 2012, 869 - 944)

Bu ayki editoryallerde, Michel Sidibé & Kent Buse (870) bir küresel sağlık çerçeve sözleşmesi için çağrıda bulunuyor. Neshan B Llangaratne ve ark. tedavi edilmeyen epilepsi hastası milyonlarca insanın temel ilaçlara neden erişmesi gerektiğini (871) açıklıyor. Patrick Adams (874-875) düşük gelirli ülkelerde insanlarda görülen papilloma virüsü için aşıların insanlara ulaştırılmasını anlatıyor. Tütün kontrolü kampanyasının kırk yılı hakkında Fiona Fleck, Mike Daube ile röportaj yapıyor (876-877).

1 Aralık 2012 - Bu sayıda aşağıdaki konularda makaleler bulunmaktadır:

             Çocuklarda kurşun zehirlenmesi önlemek için "sıcak noktalar" ı belirleme.

             Epilepsi hastası milyonlarca insan ihtiyaç duydukları ilaçları almıyor.

             Yıllardır tütüne karşı mücadele gösteren Mike Daube ile röportaj

             Gelişmekte olan ülkelerde HPV aşısını ulaştırmadaki zorluklar

             Gambiya’da yetersiz beslenen çocukların belirlenmesi

             HIV testi ve izleme için düşük maliyetli araçların gerekliliği

             Tayland’da antibiyotikler için reçeteleme sisitemi ve talebi iyileştirme 

 

Dünya Sağlık Örgütü 2012 Aralık Ayı Bülteninde yer alan konular

 

Sayfa numarası

Başlık

Konu

İlgili ülke

Türkiye’de İlgili Kurum

(878–886)

Çocukları zehirli olabilecek topraktan uzak tutmak

Alexander van Geen ve ark. Peru’da madenciliğin olduğu kasabalarda toprağa karışan kurşunu inceliyor.

Peru

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

(887–894)

Yetersiz beslenen çocukların belirlenmesi

Martha Mwangome K ve ark. Bebek ölümlerinin riskini tahmin etmek için üst kol çevresi ölçümünü kullanıyor.

Gambiya

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

(895–904)

Sıtmanın izlenmesi

Neelima Mishra ve ark. başarısızlıkla sonuçlanan  tedavinin sonuçlarını ve risklerini anlatıyor.

Hindistan

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

(905–913)

Antibiyotiklerin daha iyi kullanımı

Nithima Sumpradit ve ark. reçetelendirme ve talebi iyileştirmek için yolları açıklıyor.

Tayland

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu

(914–920)

Başa çıkmak için hazır olmak

Grace Wu & Muhammed H Zaman, HIV testi ve izleme için gerekli düşük maliyetli araçları belirtiyor.

Küresel

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu,

(921–931)

Sahada

Elena Ghanotakis ve ark., HIV'in anneden çocuğa bulaşmasını önlemek için DSÖ rehberlerini ülkelerin kendilerine nasıl adapte ettiğini anlatıyor.

Küresel

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

(932–939)

Rakamları görmek

Manju Rani ve ark. sağlık araştırma verilerine daha fazla erişim için uğraşıyor.

Küresel

Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü

(940–941)

Maliyetleri sınırlandırmak

Tom L Drake ve ark. pandemik influenzayı azaltmak üzere alınan önlemlerin maliyet etkinliğini değerlendirmek için gerekli bilgileri araştırıyor.

Küresel

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

 

Sağlık Araşrımları Genel Müdürlüğü

Bağlantılar

Sağlık İstatistikleri

İletişim

Adres: Cumhuriyet Mahallesi Bayındır 1 Sokak No: 13 06430 Sıhhiye-Çankaya-Ankara
Tel: 0312-585 68 00
Fax: 0312-585 68 69
E-Mail : sagem@saglik.gov.tr